Depresija se može javiti već i u predškolskoj dobi
Najčešći simptomi – razdražljivost i lagana agresivnost
Dok odraslu depresivnu osobu ništa ne zanima i ima gubitak energije i motivacije za život, kod djece su simptomi potpuno drugačiji - ističe dr. Medved
Margareta Detoni
U posljednje vrijeme sve je više depresivne djece. I u našim krajevima sve se više govori o dječjoj depresiji, iako se smatralo da ona zapravo ne postoji. Depresija u djece se može javiti već u predškolskoj dobi, a simptomi su različiti. Često se dulje vrijeme na djeci ne vidi ništa, a onda ona jednostavno puknu i potrebna im je terapija ili liječenje. O tome koji su najčešći uzroci depresije u djece, kako ju prepoznati na vrijeme te zašto je za zdrav (psiho)razvoj djeteta najvažnija majčina blizina i to do treće godina života razgovarali smo s mr.sc. Zemirom Medved, specijalisticom psihijatrije iz OB Varaždin.
Okidači – gubitak ili razvod roditelja
- Depresija u djece je termin koji se dugo nije spominjao i mislilo se da ona praktički ne postoji. Razvoj dječje i adolescentne psihijatrije negdje 70-ih godina prošlog stoljeća potaknuo je znanost na otkrivanje depresivnih stanja kod djece. Depresija, odnosno pretjerana tuga, zabrinutost i povučenost prepoznati se može već kod predškolske djece i ona može biti vrlo ozbiljna. Današnja pedopsihijatrija govori da na pojavu depresije mogu utjecati razni faktori. Najčešće je to atmosfera ili ambijent u kojem djeca žive. Također, postoje i genetski, nasljedni faktori. Posebno su izložena djeca čiji su roditelji (oba ili jedan) depresivni. Veliku opasnost predstavlja i alkoholizam u obitelji, a kao jedan od najčešćih okidača za depresiju kod djece je razvod roditelja ili gubitak bliske osobe. Također depresija često zahvaća djecu s nekim zdravstvenim problemima, koja imaju astmu, šećernu bolest ili neki drugi problem kronične prirode – kaže dr. Medved te dodaje: -Depresiju može potaknuti i prerani odlazak u vrtić, loša situacija u vrtiću ili školi i sl. Depresija u djece također je česta na početku školske godine ili pred kraj, kad krenu zaključivanja ocjena.
Agresijom skrivaju tugu
- Simptomi su ono što je vrlo zanimljivo u ovom slučaju. Dok odrasle osobe u depresiji gube volju za životom, nemaju apetita, nemaju energije za život i za izaći van, kod djece je situacija drugačija. Ona mogu biti pretjerano aktivna, imati pojačan ili smanjen apetit i često su razdražljiva, prkosna, zločesta. Time ona prikrivaju tugu i neraspoloženje. Također, treba obratiti pozornost i na jako dobru djecu. Depresija može imati i takvu maskiranu sliku. Dijete se, naime, toliko „smrzne“ i uvuče u sebe da roditelji često misle kako je mirno i tiho. A ono je zapravo potpuno u strahu i bez imalo samopouzdanja – kazala je dr. Medved.
Depresija jako često zahvaća djecu čiji roditelji imaju problema u braku.
- Djeca su često nesvjesno od svojih roditelja iskorištena u svrhu njihove međusobne obrane. Majka često traži utjehu u djetetu ne znajući što time čini djetetu, ono pak osjeća te signale i želi spasiti majku. Na kraju je dijete to koje pukne. Roditelji danas odgajaju djecu onako kako su naučeni, odnosno, onako kako su oni bili odgajani, ne razmišljajući o tome koliko je to dobro ili nije. Moramo svi zajedno brinuti o psihičkom zdravlju djece na koje često ne obraćamo pažnju. Možemo se pohvaliti da ovdje, u OB Varaždin imamo mladu kolegicu Valentinu Bosilj-Roki koja će specijalizirati dječju i adolescentnu psihijatriju i baviti se samo dječjim problemima odnosno problemima i poremećajima u mladosti. Za pohvalu je i to da naš Obiteljski centar organizira psihološku pomoć djeci koje prolaze razvod roditelja ili imaju druge probleme.
Važno je pomoći na vrijeme. Depresija se liječi psihoterapijom ili rjeđe antidepresivima - kazala je dr. Medved.
U okvir:
Oprezno u prve tri godine
Stručnjaci sve više ističu kako je upitno davanje djeteta u jaslice. Također, polazak u vrtić preporuča se tek s 3 ili 4 godine. Tada vrtić može pridonijeti socijalizaciji djeteta. Također, nije dobro previše davati djecu na čuvanje u prve tri godine. Majčina blizina je u prve tri godine najvažnija. Dijete se u tom razdoblju mora osjetiti zaštićeno. Veza koju u tom razdoblju dijete ostvari s majkom često bude preslikom u svim drugim bitnim odnosima u životu.
Zemira Medved
-psihijatrica-
„Obratiti pozornost i na jako mirnu djecu“