Izviješće o posjetu Desetogodišnjoj obljetnici rada Društva za zdravi život Novi put Radenci  (Društvo za novo življenje Nova pot  Radenci) u Kulturnom domu u Gornjoj Radgoni  u  Republici Sloveniji dana 9. studenoga 2012.god.

Dana 9.studenoga 2012.god. delegacija naše Udruge zdravog življenja – Obiteljskog kluba Varaždinske županije u sastavu Marija Krobot, medicinska sestra i stručna djelatnica Udruge, Branko Babić, blagajnik Udruge, Marko Košorog, član Udruge i Mr.sc. Zemira Medved,dr.med, spec. psihijatrije, krenuli su u lijepo jesenje poslije podne put Gornje Radgone u Republici Sloveniji. Već na posljednjem zajedničkom druženju dana  7.srpnja  2012.god. u Velikom Bukovcu dobili smo poziv za posjet u Republiku Sloveniju na desetogodišnji i jubilej Društva za zdravo življenje Nova pot  Radenci. Početkom jeseni poslala sam svoj doprinos odnosno kratki tekst o suradnji među društvima i klubovima s pitanjem kako nama u Hrvatskoj  iskustva slovenskih apstinenata i slovenskih stručnjaka mogu pomoći.

Moram također napomenuti da predsjednik Društva za zdravo življenje Nova pot Radenci g. Milan Osterc  nije od osnutka naše Udruge propustio (bilo osobno bilo podrškom)  niti jednu godišnju skupštinu odnosno aktivno i uz veliku podršku prati naš rad i razvoj. Već nekoliko puta bili smo pozivani na predavanja  g. Jožefa Kocipera,dr.med., spec. psihijatra koji su održavani u Lječilištu Radenci u Republici Sloveniji, ali nismo bili u prilici sudjelovati, pa smo ovaj puta odlučili ostaviti sve druge obaveze i zaputiti se put „dežele“.

Kada gledam unatrag sve utiske na prvo mjesto moram staviti izvrsnu organizaciju, nadahnuće i ozbiljnost svih sudionika, te pohvaliti njihovu zaigranost, angažman i entuzijazam bez kojega ne bi bilo niti Društva niti tih deset godina rada koje su proživjeli tei svima, na prije spomenutom skupu,  pokušali oživotvoriti. Tiskali su knjižicu u kojoj se predstavilo  Društvo zajedno sa prvim i za sada jedinim predsjednikom g. Milanom Ostercom.  Prikazani su i zapisi i razmišljanja članova Društva, te njihova iskustva kroz galeriju slika djelovanja Društva kroz deset godina.  U drugom dijelu nalaze se razmišljanja i razmatranja stručnjaka terapeuta koji rade u Društvu za zdravo življenje Nova pot Radenci. To su redom  Jožef Kociper,dr.med., specijalist psihijatrije, Lidija Kociper, dipl. psihologinja, psihoterapeut, Vera Edšid, dipl. medicinska sestra, psihoterapeut, Renata Bencak, medicinska sestra, psihoterapeut i  Prim.mr.sc. Jože Jakopič, dr.med, spec. psihijatar. N kraju su riječi prijatelja i to redom Nataše Sorko, dipl. socijalne pedagogije iz Društva Žarek upanja Ljubljana, Nataše Majc, dipl. socijalne radnice iz KZA Murska Sobota, Diane Uvodić-Đurić,dr.med, specijalistice školske medicine iz  Saveza KLA Međimurje, te Mr.sc. Zemire Medved,dr.med., spec.psihijatrije, uža specijalizacija iz socijalne psihijatrije iz Udruge zdravog življenja- Obiteljskog kluba Varaždinske županije.

Po završetku predstavljanja Društva najzaslužniji stručnjaci, suradnici i predsjednik Društva su primili zahvale i poklone, pa su dali riječ i gostima koji su kratko pozdravili skup.

Drugi dio svečanosti je bila Mala nočna komedija Avtomobilska romanca I i II koju su izveli glumci amateri nasmijavši publiku do suza svojim predstavljanjem običnih malih ljudi u običnim i neobičnim životnim situacijama. Nakon toga smo se družili uz izvrstan domjenak (maštoviti sendviči, domaće izrađeni kolači i bezalkoholna pića). Jasno nije nedostajalo niti „čašice“ dobrog razgovora uz izmjenu naših iskustava i pozive da se vidimo opet. Ako ne prije onda na proljeće kod nas na našoj skupštini u Varaždinu.

U Varaždinu, 10.11.2012.god.  Zemira Medved, stručna djelatnica Udruge